Egészségügyi minőségbiztosítási szak
ugrás az oldal tetejére
Szakfelelős:
Prof. Dr. Fábián Attila
egyetemi tanár
Az Egészségügyi minőségbiztosítási szak azokat várja, akik a közintézmények; a kisebb-nagyobb magán egészségközpontok; a gyógyturizmus; az idősek, illetve ápolásra szorulók ellátását szolgáló köz- és magánintézmények minőségügyi vezetéséhez szükséges komplex tudás iránt érdeklődnek. A képzés során olyan elméleti és gyakorlati tudásprogramot kínálunk hallgatóinknak, amely alapján egészségügyi minőségbiztosítási tanácsadónak/szakközgazdásznak lenni komoly szakmai tudást és képességet igénylő professziót jelent.
ugrás az oldal tetejéreA képzés szakmai háttere
ugrás az oldal tetejéreAz Egészségügyi minőségbiztosítási képzést a munkaerő-piaci igényekre reagálva indítottuk el. Az 1997. évi CLIV. törvény az Egészségügyről előírja belső minőségbiztosítási rendszer működtetését az egészségügyi intézményeknél. 2010-re pedig már az intézmények jelentős része tanúsított minőségirányítási rendszert működtetett, élén önálló vezetővel, miközben e speciális minőségbiztosítási képzés Magyarországon korábban csak általános formában létezett. A minőségügyi vezető a felső vezetés része, ennek megfelelő, kiemelt szintű feladatokkal és felelősséggel. Ehhez magasan kvalifikált, elsősorban diplomás (orvos vagy ápoló) szakemberre van szükség, egészségügyi és minőségirányítási tapasztalattal. Ugyanakkor a közintézmények mellett egyre több magánszolgáltató is megjelent a piacon, akik szintén nagy hangsúlyt fektetnek minőségirányítási rendszereik működtetésére, és így a vezető egyre komolyabb szerepet kap. Ráadásul a kisebb egészségközpontok esetében a minőségügyi vezetőnek nagyon sokrétű feladata van, amihez elengedhetetlen nem csupán önmagában a szabványok ismerete, de komplex (minőségügyi, vezetői, előadói stb.) tudás megszerzése. Sokszor ezt a pozíciót olyan vezető vállalja fel, akinek alapképzettsége nem ilyen irányú, és az adott egészségügyi vállalkozás más szegmenseit vezetik, de a cég mérete vagy szervezettsége megköveteli, hogy a minőségüggyel is foglalkozzon.
ugrás az oldal tetejéreElhelyezkedési esélyek és lehetőségek
ugrás az oldal tetejéreA képzés nem csak a közintézmények már kinevezett minőségügyi vezetőinek, team tagjainak biztosít szakmai elmélyülést, hanem lehetőséget ad a magánszektor és a határterületek (szociális ágazat, gyógyturizmus) vállalkozásainak, hogy a piaci és egyéb igények miatt szükséges minőségirányítási rendszerrel kapcsolatos feladatokat olyan személy lássa el, aki speciálisan jártas ezen a területen.
Jelenleg csak tanfolyami oktatás (max. 5 nap) vagy hosszú, több éves, nem az egészségügyre specifikus minőségügyi képzés keretein belül lehet a minőségirányítási rendszerekről tanulni, ami nem minden esetben foglalja magába a minőségmenedzsment technikák széleskörű megismerését. A nálunk végzett szakemberek képesek lesznek minőségirányítási rendszer kiépítésére és működtetésére, különösen egészségügyi ill. szociális ágazati intézményekben.
Felvételi követelmények
ugrás az oldal tetejéreEgészségügyi minőségbiztosítási szakközgazdász szak:
A szakirányú továbbképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadható szakok (MA/egyetemi): A képzésben a mesterfokozatú MA/egyetemi okleveles közgazdász szakképzettséggel rendelkezők vehetnek részt.
Egészségügyi minőségbiztosítási tanácsadó szak:
A szakirányú továbbképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadható szakok: orvos- és egészségtudomány, társadalomtudomány, jogi és igazgatási, pedagógusképzés, művészeti, művészetközvetítési, műszaki, informatikai, természettudomány, bölcsészettudomány, nemzetvédelmi és katonai, agrártudomány, sporttudomány képzési terület szakjai.
Felvételi időszakban a felvételi információk a felvi.hu oldalon érhetőek el, illetve megtekinthetők itt.
Fő ismeretkörök
ugrás az oldal tetejéreA képzési program a speciális területekre fókuszál, ezért hallgatóink 2 félév alatt elvégezhető, azonnali gyakorlati tudást nyújtó programban vesznek részt. A képzés alatt megismerik
- a minőségirányítás alapelveit, rendszerét, fogalmait;
- a Magyar Egészségügyi Ellátási Standardok felépítését, értelmezését;
- a minőségirányítási rendszer és más irányítási rendszerek kapcsolatát;
- az audit célját, folyamatát, audittal kapcsolatos fogalmakat;
- a tanúsító auditok menetét;
- a döntésekhez szükséges adatelemzések módszereit;
- az adatvédelmi előírásokat és azok gyakorlati megvalósulását;
- az egészségügyi intézmények eszközparkjával kapcsolatos minőségügyi előírásokat;
- a minőségirányítási rendszer kiépítéséhez szükséges szabvány-, valamint vezetői ismereteket;
- a munkavállalók minőségirányítási rendszerben elfoglalt helyét, és feladataikat.
Milyen tárgyakat hallgathat az Egészségügyi minőségbiztosítási szakon?
ugrás az oldal tetejéreA mintatanterv letölthető itt.
ugrás az oldal tetejéreVégzettség és képzési jellemzők
ugrás az oldal tetejéreAz oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése:
egészségügyi minőségbiztosítási szakközgazdász, illetve
egészségügyi minőségbiztosítási tanácsadó
Képzési jellemzők
Félévek száma: 2 félév
Tankönyvek, jegyzetek: az esetek többségében az oktatók által elkészített ingyenes elektronikus tanjegyzet áll rendelkezésre pdf formátumban (azaz e-book olvasókon is jól használhatóak), csak indokolt esetben kell tankönyvet megvásárolni.
Helyszín: Budapest
A foglalkozások formája: előadás, gyakorlat, konzultáció
A foglalkozások gyakorisága: általában kéthetente péntek délután, szombat egész nap
A költségtérítés összege: az aktuális Felvételi Tájékoztatóban megadottak szerint (www.felvi.hu)
A tanulmányok zárásához kapcsolódó szolgáltatási díj: 10 000 Ft
A végzettség megszerzéséhez a mintatantervben meghatározott kreditérték teljesítése szükséges.
Kiemelt szakmai partnereink, oktatóink
ugrás az oldal tetejéreA kurzus szervezése során figyelmet fordítunk az ismeretek megfelelő szakemberekkel történő oktatására. Így az elméleti alapozó tárgyakat a Soproni Egyetem Közgazdaságtudományi Karának közgazdaságtan elméleti szakemberei, a gyakorlatorientált és egészségügyi szakmai közgazdasági tárgyakat a szakmában kiválóan jártas, azt művelő oktatókkal biztosítjuk.
Felkért oktatóink:
Dr. Bezsila Katalin szakgyógyszerész, egészségügyi menedzser, gyógyszerész-közgazdász, a Budai Irgalmasrendi Kórház főgyógyszerésze.
Gergely Edit vegyészmérnök, minőségügyi és környezetvédelmi auditor, SGS Hungaria Kft.
Guti Tünde egyetemi ápoló, egészségügyi menedzser, diplomás ápoló, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet ápolási igazgatója.
Dr. Kovács Erika orvos, egészségügyi menedzser, egészségügyi minőségbiztosítási szakértő, egészségügyi auditor, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Stratégiai és Minőségügyi igazgatója.
Dr. Magyar Éva gyógyszerész, környezetvédelmi szakmérnök, minőség- és környezetirányítási auditor. Jelenleg "Kijelölt Szervezet" alkalmazásában orvostechnikai eszközök megfelelőségértékelési folyamatainak vezetője.
Dr. Nagy Szilárd fül-orr-gégész szakorvos, egészségügyi szakmenedzser. Korábban kórházi orvosigazgató, alpolgármester, ÁEEK térségi igazgató, OGYÉI főigh., GOKI stratégiai igazgató.
G. Németh György c. egyetemi docens, újságíró, kommunikációs szakember, kiemelt szakterülete a digitális kultúra és az online kommunikáció, az Orvosi Hírek főszerkesztője, a Benyovszky Orvosi Központ igazgatója, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.
Dr. Serényi János nemzetközi gazdasági szakértő, a McCann Erickson Reklámügynökség korábbi vezetője, az Értéktrend Kft. és a Videotrening.hu alapítója.
Dr. Szarvasházi Judit újságíró, szerkesztő, nagy tapasztalatokkal rendelkező könyv- és lapkiadó vezető, a legnagyobb példányszámú egészségügyi újság, a Patika Magazin főszerkesztője, a posztgraduális távoktatás, az offline és online kommunikáció szakembere, a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének a tagja.
Dr. Székely Tamás orvos, volt OEP-főigazgató, jelenleg a KELEN Kórház ügyvezető igazgatója.
Dr. Tombácz Imre minőségügyi tanácsadó – MEDMIN Bt., minőségügyi és környezetirányítási rendszer auditor, ISO 9001:2015 minőségügyi szabvány szerinti vezető auditor, minőségügyi rendszermenedzser, okleveles vegyész.
További információk
ugrás az oldal tetejéreHonfi Blanka
(ügyfélfogadási időben: keddtől szombatig: 09.00–16.00)
+36 30 886-5401
lkk-tovabbkepzes@uni-sopron.hu
Előző Tartalomjegyzék Fel Következő